Varnost na Zanzibarju

Z izjemo področij na zahodu države (mejna območja z Kongom, Burundijem in Ruando), je potovanje po večini Tanzanije varno. To velja tudi za otočje Zanzibar. Vseeno pa veljajo določena pravila glede varnosti. V večjih mestih lahko občasno pride do političnih demonstracij.

Če na Zanzibar potujete čez Dar-es-Salaam, se morebitnih demonstracij čim bolj izognite. Lokalni taksisti bodo znali poiskati ustrezno pot od letališča do pristanišča. Vstop v državo brez potnega lista ni mogoč. Od datuma izdaje potnega lista mora preteči vsaj 6 mesecev. Pred dopustovanjem na Zanzibarju je obvezno cepljenje proti malariji. Glede drugih cepljenj in tveganj se pred potovanjem posvetujte v najbližji ambulanti za potnike NIJZ.

Počitnikovanje na Zanzibarju (otoka Unguja in Pemba) je za turiste dokaj varno. V izogib nevšečnostim pa na javnih površinah raje ne nosite vrednih predmetov (ure, nakit, ipd …) na vidnih mestih. Enako velja za večje količine gotovine. Potovalno in zdravstveno dokumentacijo kot tudi tujo valuto raje hranite v hotelu oz. namestitvi, kjer bivate.

Na Zanzibarju uporabljajo tanzanijski šiling (TZS). Najraje menjavajo ameriške dolarje in evre. Najboljše tečaje nudijo v uradnih menjalnicah ali na letališču. Izogibajte se pouličnim menjavam denarja, ker običajno nudijo zelo slab menjalni tečaj. Če je možno se na področjih izven naselij sprehajajte v skupinah ali parih.

Republika Slovenija v Tanzaniji nima svojega konzularnega predstavništva. Ob morebitnih težavah lahko uporabite sms storitev »Veleposlanistvo« (nudi ga Ministrstvo za zunanje zadeve). Prav tako se lahko obrnete na konzularni predstavništvi Italije ali Nemčije v Dar-es-Salaamu.